Hem cilt hem de saç bakımında en çok tercih edilen doğal ürünler arasında papatya sabunu da yer alır. Yüzyıllardır kişisel bakımda kullanılan papatya bitkisinin özünden imal edilen bu sabunlar doğal içeriğe sahiptir. Kişisel cilt bakımına özen gösteren herkes, papatya sabunu ile cilt ve saç bakımı yapabilir. Tüm cilt tiplerine uygun olduğu belirtilen papatya sabununun işlevi, faydaları ve kullanımı hakkında bilinmesi gereken detaylı bilgilere bu yazımızdan ulaşabilirsiniz. 

Papatya Sabunu Ne İşe Yarar?

Papatya sabunu, adından da anlaşılacağı üzere papatya bitkisinin faydalı özlerinin cilt bakımında kullanılması için üretilmiştir. Özellikle ciltte oluşan yaraların kısa sürede iyileşmesi için papatya sabunu kullanılabilir. Saç bakımında güzel etkileri bulunan papatya sabunu, hoş kokusu ile ferahlık ve güzellik katar. Cildin ve saç derisinin rahatlıkla hava almasını kolaylaştıran papatya sabununun cilt bakımında pek çok faydası olduğu bilinir. Cilt ve saç bakımında tercih edilen papatya sabunu son derece faydalı bir bakım ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Papatya Sabununun Faydaları Nelerdir?

Özellikle cilt bakımında doğal sabunlar tercih etmek isteyenlere en çok tavsiye edilen sabunların başında papatya sabunu gelir. Cildin daha sağlıklı ve parlak görünmesini sağlayan papatya sabununun faydaları genellikle şu şekilde özetlenebilir:

Cildin nem oranını dengeler.

Göz kapaklarında meydana gelen iltihapları kurutur ve iyileştirir. 

Ciltte oluşan egzamaları iyileştirir. 

Mantar oluşumunu engeller. 

Cilt yaralarının daha hızlı biçimde iyileşmesini destekler. 

Cildin çeşitli bölgelerinde oluşan kararma ve lekeleri azaltır. 

Ciltte oluşan kaşıntıları hafifletir.

Saçta oluşan egzamayı azaltır. 

Saça parlak bir görünüm katar. 

Saçlarda daha dolgun bir görünüm elde etmenize yardımcı olur. 

Saçlarda papatya kokusu etkisi bırakarak hoş bir hava verir. 

Saç kökünü güçlendirir ve kepeklenme problemini ortadan kaldırır. 

Cildin derinlemesine temizlenmesini ve gözeneklerin açılmasını sağlar. 


Hem ciltte hem de saç derisinde çok sayıda faydası bulunan papatya sabunu, günlük kullanıma uygun bir bakım ürünüdür. Doğal içeriği sayesinde cildin ihtiyacı olan maddelerin emilimini hızlandırır. 

Papatya Sabunu Nasıl Kullanılır?

Papatya sabunu günlük kişisel bakım ve hijyen uygulamalarında rahatlıkla tercih edilebilir. Papatya sabununun kullanımı hem saç bakımında hem de cilt bakımında son derece kolaydır. Günde sabah ve akşam olmak üzere 2 defa yüz temizliği sırasında papatya sabunu kullanılabilir. Paraben ve SLS içeren kimyasal bileşenli şampuanlar yerine şampuan olarak papatya sabunu tercih edenler daha doğal yollarla saçlarına bakım yapabilir. Şampuan olarak kullanımı sırasında saç derisine masaj yapıldığında papatya sabununun etkisi daha da artar. Yüz için günlük derinlemesine hijyen uygulamalarında tercih edilebilir. Bunun yanı sıra peeling etkisi ile yüzde ve vücudun çeşitli bölgelerinde gözenekleri açar, cildin nefes almasını sağlar. Papatya sabununu peeling olarak kullanırken ciltte bir süre beklettikten sonra ılık su ile durulamak yeterli olacaktır. 

Papatya Sabunu Hangi Cilt Tiplerinde Kullanılır?

Papatya bitkisinin özünden doğal koşullarda imal edilen papatya sabunu hem güzel kokulu hem de kullanışlı bir bakım ürünüdür. Saçlarda ve cildin her bölgesinde etkili olan papatya sabununun kullanılacağı cilt tipleri konusunda bir sınırlama yoktur. Kuru, yağlı, yıpranmış, sert veya yumuşak fark etmeksizin tüm cilt tiplerinde papatya sabunu ile kişisel bakım yapılabilir. Papatya sabunu özellikle yeterince temizlenmemiş ve kararmış ciltlerde gözle görülür farklar ortaya koyar. 

Papatya Sabunun İçeriğinde Neler Var?

Kişisel bakımına dikkat edenlerin en çok tercih ettiği bakım ürünlerinden papatya sabununun içeriği oldukça zengindir. Papatya bitkisinin özünde yer alan doğal bileşenler bu sabunda etkilidir. Temizleyici etkisi bulunan sodyum olivat da papatya sabunu içeriğinde yer alır. 

Agarta Kozmetik doğal papatya sabunu ürünleri hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için https://www.agartakozmetik.com.tr/agarta-dogal-papatya-sabunu-150-g  sayfasını ziyaret edebilirsiniz.