Gün boyu hava kirliliği, makyaj, ter gibi koşullara maruz kalan cildi gün sonunda temizlemek cildine değer veren herkesin rutini arasında olmalıdır. Cilt temizliğini yaparken doğru cilt bakım ürünü seçmek ise yüzün tazeliğini ve canlılığını korumak için önem arz eder.


Özellikle yüz temizleme işleminden sonra hassasiyet ve kuruluk hissediyorsanız cildiniz için daha nazik bir yöntem veya cilt bakım ürünü denemelisiniz.


Cilt temizleme sütü içeriğindeki sağlıklı vitamin ve mineraller ile yüzdeki hidrasyon dengesini koruma özelliği nedeniyle aradığınız doğru temizleme ürünü olabilir.


Cilt ve yüz temizleme sütü nedir?,  Cilt ve yüz temizleme sütü nasıl kullanılır? gibi cilt bakımı konusunda merak edilen hususları ve daha fazlasını sizler için yazımızda bir araya getirdik.


Yazımıza geçmeden önce bir hususu hatırlatalım; cildimizde bulunan lekeleri gidermek için kullanılan leke giderici süt ürünleri, farklı kesimler tarafından cilt temizleme sütü, yüz temizleme sütü, leke temizleme sütü veya cilt ve yüz leke temizleme sütü gibi farklı isimler altında ifade edilebiliyor. Biz de yazımızda bu kavramlara aşinalık kazanılması açısından hepsine yer verdik. 


Yüz Temizleme Sütü Nedir?

Yüz temizleme sütü kremsi ve akışkan dokusu nedeniyle bu şekilde isimlendirilmiştir. Cildi kir, ter, makyaj ve yağ gibi maddelerden derinlemesine temizleme özelliğine sahiptir. Gözenekleri temizlerken aynı zamanda sıkılaştırır.


Böylece pürüzsüz ve canlı bir görünüm sağlar. Kremsi yapısı cildi nemlendirdiği için ferah bir etki bırakır. 


Daha çok makyaj sonrası temizleme amacı ile kullanılan yüz leke temizleme sütü hemen her cilt tipine uyum sağlaması ile günlük bakım rutinine dahil edilebilir. Organik, parabensiz, vegan ya da sertifikalı gibi çeşitleri olan yüz yıkama sütü tercih edilirken cilt tipi, ürünün içeriği ve cildin hassasiyetine dikkat edilmelidir. 


Yüz Temizleme Sütü Ne İşe Yarar?


Çeşitli markaların farklı içerikler ile ürettiği yüz ve cilt temizleme sütü genel olarak yüzde bulunan lekeleri çıkarmak amacıyla kullanılsada söz konusu kozmetik ürünler aynı zamanda başka faydalar içinde kullanılabilir. Yüz temizleme sütünün faydaları şu şekilde sıralanabilir:

                                                                                                    


 • Cildi makyaj kalıntılarının yanı sıra kir ve yağdan derinlemesine arındırır.
 • Nemi cilde hapsederek cildi yumuşatır.
 • Ürün içeriğine bağlı olarak vitamin ve mineraller sayesinde cildi besler.
 • Cildin nem dengesini koruduğu için kurumayı önler ve yaşlanma etkilerini azaltır.
 • Cildi dış etkenlere karşı korurken tahriş olmasını engeller.
 • Gözenekleri temizleme ve sıkılaştırma özelliği ile pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt sağlar.
 • Leke temizleme sütü ciltte kuru ve gergin bir his bırakmaz.
 • Normal, yağlı, kuru, karma ve hassas her cilt tipi için uygundur. 
 • Leke temizleme sütü ile yüzde leke oluşumunu engellemek ve cilt tonunu eşitlemek mümkündür.Yüz Temizleme Sütü Ne Zaman Kullanılır?


Yüz temizleme sütü kullanmak için en uygun vakitlerden biri sabah uyanma sonrasıdır. Uyku sonrası hemen her ciltte biraz şişlik, koyu renk göz halkaları, kuru bir his ve eşit olmayan cilt tonu oluşabilir.


Dolayısı ile uykudan kalan ter ve kalıntıları temizlemek, cildi toparlamak ve nemlendirmek için yüz temizleme sütü kullanmak iyi bir başlangıç  olabilir. Güne ferah ve canlanmış bir cilt ile başlamak herkese iyi gelir.


Leke temizleme sütü kullanmak için bir diğer uygun vakit ise gün sonudur. Günün sonunda yorgunluk, makyaj ve dış etkenlere maruz kalan cilt, temizlenme ve arınmaya ihtiyaç duyar. Cilt temizleme sütünün yorgunluğu giderme özelliği de dikkate alınırsa yatmadan önce bu ürünü kullanmanın faydaları daha iyi anlaşılacaktır. 


Yüz Temizleme Sütü Nasıl Kullanılır?


Cilt ve yüz temizleme sütü hızlı ve pratik bir temizleme ürünüdür ancak doğru kullanılırsa yüksek fayda sağlanabilir. Bu kozmetik ürün gamını doğru kullanmak için şu ayrıntılara dikkat etmek gerekir:


 • Cilt temizleme sütü tercih ederken cilt tipine uygun bir ürün seçimi yapılmalıdır.
 • Cildin özellikle sabah ve akşam temizliği için kullanılabilir.
 • Pamuk yardımıyla temizleme sütü cilde uygulanabilir.
 • Eğer el ile yüze sürülecek ise öncesinde eller yıkanıp temizlenmelidir.
 • Dairesel hareketlerle ürün yüze uygulanmalıdır.
 • Alın, çene ve burun gibi daha yağlı ve siyah noktalı bölgelere masaj yapılarak derinlemesine temizlik sağlanır.
 • İşlem sonrasında ılık su ile yüz hafifçe yıkanır.
 • Ürün ciltten arındırdıktan sonra tonik uygulanarak gözeneklerin sıkılaştırılması sağlanabilir.
 • Ürün durulamanın mümkün olmadığı zamanlarda pamuk yardımı ile ciltten temizlemek koşulu ile kullanılabilir.En İyi Yüz Temizleme Sütü Hangisidir?

En iyi cilt temizleme sütü cildinizin hassasiyetine, özelliklerine en uygun olan üründür. Bu noktadan hareketle alerjiler, cilt tipi ve cilt hassasiyetlerine dikkat ederek ürün seçilmelidir. Genel olarak doğal ve kaliteli bir cilt temizleme ürününden beklenen özellikler şu şekilde sıralanabilir;

                                                                                            

 • Cilt temizleme sütü paraben ve parfüm içermeyen özellikte olmalıdır.
 • Vegan olması yani hayvansal yağ içermemesi önemli bir özelliktir.
 • Cildi tahriş etmeyecek içeriğe sahip olmalıdır.
 • Temizleme sütü içeriğinde laktik ve glikolik asit bulunması cilt lekeleri için etkili olduğunu gösterir.
 • Cilt ve yüz temizleme sütü pratik bir şekilde kullanılabilmelidir.
 • Durulama ya da durulama olmadan kullanılmaya uygun olmalıdır.
 • Cildi ve yüzü temizlerken nem dengesini koruması ve canlandırması önemlidir.
 • Ayrıca leke giderici ve cilt tonunu dengeleyen yüz temizleme sütü çok yönlü ve etkili bir bakım sağlamalıdır.


Yüz temizleme sütü tercih edilirken güvenilir, doğal üretim sağlayan şeffaf markalar tercih edilmeli ve içerikleri incelenmelidir. Agarta Bitkisel Kozmetik doğal cilt leke temizleme sütü cildi temizleme ve nemlendirmenin yanı sıra leke giderici özelliği ile de ön plana çıkan doğal ve bitkisel bir üründür. Doğal içeriği ve güvenilir markası ile cilt tonunu dengeleyen çok yönlü bir üründür.


Yaşam tarzı, günlük koşullar, cildin maruz kaldığı etkenler, yüzün, gün içinde belki defalarca yıkanmasını gerektirebilir. Cildin doğal nem dengesini bozmadan onu temizleyebilmek, vücudun aynası olan yüz için önemli bir ayrıntıdır.


İdeal bir cilt temizleme sütü yüzün ihtiyacı olan arındırma işlemini gerçekleştirirken, aynı zamanda nemlendirme de sağlayarak canlı ve parlak bir görünümün elde edilmesini sağlamalıdır. 


Agarta Kozmetik tarafından sizler için özel olarak hazırlanan cilt leke temizleme sütü ürününü incelemek ve diğer ürünlerimiz hakında bilgi edinmek için  https://www.agartakozmetik.com.tr sayfasını ziyaret edebilirsiniz.